Już od starożytności filozofowie, nauczyciele duchowi podkreślali jak istotne jest poznanie samego siebie, słuchanie siebie i czerpanie z własnego wnętrza.
Tak jak pisze Rumi:
„Byłem poszukiwaczem, i nadal jestem, ale przestałem pytać o książki i gwiazdy.
Zacząłem pytać mojej własnej duszy”.
Żeby jednak poznać samego siebie, trzeba często przekopać się przez pokłady przekonań, wypartych emocji, czasami skonfrontować się z tym co niewygodne, często zmierzyć się z tym, co niesiemy po przeszłych pokoleniach, a co nam nie służy. Takie odszukanie siebie, to często także przyjrzenie się czym karmią nas informacje płynące z mediów poprzez wiele nośników informacji. Na co dzień stykamy się z wieloma opiniami, część z nich przyjmując jako własne. Współczesny człowiek otoczony jest hałasem, zewsząd płynącym przekazem – mnóstwem informacji, które zawierają różną wartość. Jesteśmy otoczeni zachętami do konsumpcjonizmu, u którego podłoża leży chęć skłonienia nas, abyśmy dużo pracowali i dużo konsumowali. Mając pełny kontakt ze sobą, wiedzielibyśmy, że nie da to nam szczęścia.
Dążenie do poznania siebie jest drogą
Dążenie do poznania siebie jest drogą, niekiedy trudną, wymagającą wysiłku, często konfrontującą nas z różnymi emocjami. Warto jednak to zrobić, dążyć do odzyskania kontaktu ze sobą, ponieważ korzyści z niego płynące są bezcenne:
– kontakt ze swoją intuicją
– poczucie prowadzenia
– poczucie, że idziesz swoją drogą,
– poczucie godności, szacunku do siebie, miłości do siebie
– łatwiejsze podejmowanie decyzji w poczuciu spokoju, z poczuciem, że podążam w dobrym kierunku, który jest zgodny i zintegrowany ze mną
– poczucie szczęścia, spokoju wewnętrznego
– doświadczanie synchroniczności
– zwiększenie otwartości na nowe, odwagi
Jak to zrobić? Jakie kroki prowadzą do takiego stanu?
Można próbować różnych dróg poszukiwania siebie. Na podstawie własnego doświadczenia wiem, że mnie pomogła medytacja, uważność na chwilę obecną, uczenie się i praktykowanie technik uwalniania Davida Hawkinsa, praca nad sobą, poznawanie różnych technik rozwojowych, które wykorzystuję w pracy z uczestnikami moich szkoleń i konsultacji.
W niektórych przypadkach pomaga praca coachingowa, czytanie wartościowych książek, udział w warsztatach, praca z ciałem. Czasami konieczne są formy terapii. Jedno jest pewne – praca nad sobą jest najlepszą inwestycją, ponieważ to ze sobą spędzamy całe życie – a to jak się ze sobą czujemy, czy mamy kontakt z własnym wnętrzem, determinuje naszą satysfakcję z każdego obszaru naszego życia.
Poznanie samego siebie można rozpocząć od pracy z dziennikiem, zapisując zmiany i odkrywając samego siebie.
Co lubię robić? Co lubię jeść? Czy to co jem mi służy?
Jak spędzam czas na co dzień? Jak wygląda mój tydzień pracy? Jak wygląda mój weekend?
Czy to jak spędzam czas na co dzień mi służy?
Co mi sprawia przyjemność? Czy daję sobie czas na robienie tego, co sprawia mi przyjemność?
W jakich sytuacjach ładuję akumulatory? Czy wystarczająco często dbam o swoją energię?
Jakie mam talenty, mocne strony, dotychczasowe sukcesy?
Co myślę o moich możliwościach?
Co w sobie lubię?
Jakie mam marzenie i cele?
Jakie mogę podać konkretne przykłady z przeszłości na to, iż poradziłam sobie z trudnościami?
Czy znam moje drzewo genealogiczne? Co wiem o moich przodkach, historii rodowej? Kobietach i mężczyznach z mojej rodziny?
Jak dbam o siebie na co dzień?
Jakimi osobami się otaczam? Czy te wybory mi służą?
Jakie emocje odczuwam na co dzień najczęściej?
Czasami się zdarza, że praca z dziennikiem wzbudza w nas zakłopotanie lub niepokój – zwłaszcza jeśli do tej pory nie pracowaliśmy w ten sposób. Ważne jest, aby być uczciwym wobec samego siebie, tylko wtedy taka praca ma sens.
Możesz pracować samodzielnie, odkrywając siebie, lub ze wsparciem wybranego coacha lub terapeuty, możesz udać się na dobry warsztat rozwojowy lub skorzystać z dobrej rozwojowej książki.
Napisałam specjalnie dla Ciebie książkę – „Dziennik Twojej przemiany” – praca z nim będzie dla Ciebie nieocenionym wsparciem, podczas docierania do siebie. Możesz go przeczytać o nim i go zamówić tutaj.
W trakcie poznawania siebie, między innymi pracy z dziennikiem, traktuj się z miłością, życzliwością. Pamiętaj, że wszystkie wydarzenia na twojej drodze są konieczne, gdyż są jej niezbędnym elementem. Czasami zdarza się, że ludzie żałują i przez wiele lat wyrzucają sobie podjęte przed laty decyzje. Nie, nie mogłeś/ nie mogłaś postąpić wtedy inaczej – to doświadczenie było konieczne, aby przerobić życiowe lekcje, bądź coś zrozumieć. Jeśli masz poczucie, że teraz Twoja decyzja byłaby inna – to oznacza, że Twoja świadomość się zmieniła.
Jakie dodatkowo możesz podjąć czynności, aby odzyskać kontakt ze sobą?
- Spędzaj czas na łonie natury – to świetnie wycisza, daje energię, uspokaja, wycisza emocje i oddech.
- Wysypiaj się – sen daje nieoceniona energię
- Zwracaj uwagę, jak wiele czasu spędzasz z urządzeniami elektronicznymi. Czy to czemu poświęcasz uwagę korzystając z urządzeń elektronicznych – cię karmi?
- Porozciągaj swoje ciało, praktykuj jogę lub tańcz w rytm ulubionej muzyki. Ruch buduje świadomość ciała i wpływa na nasze emocje. Niemożliwy jest dobry rozwój tylko poprzez intelekt. Emocje są również kluczowe, a są one powiązane z odczuciami płynącymi z ciała. Dlatego zadbaj o ruch dla swojego ciała – codziennie.
- Idź na dobry, rozwojowy, otwierający warsztat. Nasze przebudzenie wpływa na każdą sferę naszego życia i na jakość codzienności.
To tylko niektóre formy nawiązywania kontaktu ze sobą. Im częściej będziesz je stosować, kolejne możliwości odnalezienia siebie będą się przed tobą pojawiały. Ponieważ droga pojawia się w trakcie – kiedy nią idziemy?